Tape Ne Demek?

Tape Ne Demek? ABD Başkanı Donald Trump’ın Kaşıkçı’nın tapesi hakkında yaptığı açıklamadan sonra insanlar “tape” nedir? Tape ne demektir? Tapenin anlamı nedir? Gibi kelimenin anlamı araştıramaya başladılar.

Tape Ne Demek

Tape Ne Demek? 

Türkçe yazıldığı gibi okunan tape kelimesi ile İngilizcedeki, “teyp” diye okunan tape kelimesi çok farklı anlamlar taşımaktadır. İngilizcedeki bant anlamında, şerit anlamında, biraz zorlar isek kaset, kayıt anlamında. Yani Erdoğan’ın telefon konuşma kayıtlarından bahsederken İngilizce “tape” (teyp) demekte bir sakınca bulunmamaktadır.

Ama Türkçedeki, yazıldığı gibi okunan tape, İngilizce “type” kelimesiyle ilgili. Bu kelime “daktilo etmek”, “bir yazı aleti vasıtasıyla harfleri dizmek” anlamına gelmektedir. 

Kısacası: telefon kaydı kâğıda aktarıldığında (özellikle daktilo, bilgisayar vs. Aracılığıyla aktarıldığı zaman) bu çıktıya tape denir. Mesela Aziz Yıldırım’ın bir sürü tapesi var.

Erdoğan’a ait olan ya da ait olduğu ileri sürülenler ise Youtube’da ve sair mecrada tanık olduğumuz üzere yazılı metne aktarılmış diyalog değil, ses kaydının kendisi. O yüzden bunlara tape denmez.

Bunlar bir fezlekeye, iddianameye geçerse o zaman yazıya geçirilmiş halinden tape diye bahsedilebilir.

Fek Ne Demek? Haczin Fekki Ne Anlama Gelir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*