Müstakil Parsel Nedir? Müstakil Tapu Ne Demek?

Müstakil Parsel Nedir? Müstakil, bağımsız anlamına gelmektedir. Müstakil tapu, tek bir kişinin gayrimenkul üzerindeki sahipliğini göstermektedir. Müstakil tapu sahipleri gerçek ya da tüzel kişiler, şirketler ve kamu kuruluşları da olabilmektedir.

Müstakil Parsel

Hisseli Parsel Mi? Müstakil Parsel Mi?

Bir tapu senedinde mal sahipliği iki türde olama ihtimali vardır. Birinci durum arsa tek bir kişiye ait olabilir. Yani tapunun alt kısmındaki malik bölümünde tam, 1/1 veya bir oran yazmıyor ise bu tapu müstakil tapu olarak isimlendirilir.

İkinci durum ise, arsa birden fazla kişiye ait olabilmektedir. Bu durumda ise kimin nereye sahip olduğu belli olmamaktadır. Bu tapularda ise malik kısmı yanında bir oran yazar örneğin ½, 1/5 gibi. Kimin nereye sahip olduğu belli olmadığına göre her an karşınıza problem çıkma ihtimali vardır. Ancak bireysel hareket edebilmek istiyorsanız, burada ifraz yani ayırma işlemi yapıp arsanızı müstakil hale getirebilmek imkânınız bulunmaktadır. 

Hisseli Tapu Müstakil Tapuya Nasıl Çevrilir?

Tüm hissedarların onayı olduğu takdirde taşınmazın imara uygun ve ruhsatlı olduğu hallerde, belediye ayırma işlemine onay vermektedir. Daha sonra ise, taşınmazın bölünme işlemi yapılır. Burada önem arz eden nokta taşınmazın imara uygun olması ve ruhsatında bir probleme rastlanılmaması konusudur.

Ölünceye Kadar Bakım Sözleşmesi Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

1 Comment

  1. balikesir -edremit imar sorgulama .wep sitesine giremiyorum.bir arsanin veya tarlanini aplikasyonunu ögrenmek istiyordum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*