Gayrimenkullerde Geri Dönüş Süreleri Arttı!

Gayrimenkullerde Geri Dönüş Süreleri Arttı! Artan rekabet ortamı, yüksek hammadde fiyatları ve düşen gelirler, yatırımların geri dönüş sürelerinin katlanmasına sebep olmuştur. Son 20 senede konuttan AVM’lere, restoranlardan otellere kadar ço sayıda yatırımda geri dönüş süresi 2’ye katlanmıştır. Kovid-19 sürecinde ise söz konusu süreyi 1-2 yıl daha yükselmiştir.

Gayrimenkullerde Geri Dönüş Süreleri Arttı

Gayrimenkullerde Geri Dönüş Süreleri Arttı!

Son 20 senede yeme- içme sektöründe geri dönüş süresi 1 yıldan 5 yıla, AVM’lerde 5-10 yıldan 20 yıla ve konutta ise 10-12 yıldan 20 yıla yükseliş göstermiştir. Bu durum oteller içinde benzer şekildedir. 2000’li senelerin başında, 7-8 sene de yatırımın geri dönüşü sağlanabiliyorken şu an söz konusu rakam 20 yıla çıktı. Kimi yatırımlarda ise bu sürenin 28-30 yıla kadar ulaştığı belirtiliyor. Sektör temsilcileri, amortisman süresinde kovid-19 salgınının etkisi ile hızlanan artış trendinin devam edeceğini ve bunun da yatırım ortamına negatif şekilde yansıdığını belirtmektedir. Amortisman süresi yatırımın mevcut değerinin aylık net kira gelirine bölünmesi ile birlikte hesaplanmaktadır. Elde edilen sonuç da, yatırımın kendini kaç ay içerisinde geri ödeyeceğini belirtmektedir.

Yeni Yapılan AVM’de Dönüş 50 Yıl

AVM’lerde de yatırımın geri dönüş süresi 20 yılı aşmış durumda. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, 2000’li yılların başında AVM’lerde yatırımın geri dönüş süresinin 10-15 yıl arasında olduğunu, şu anda ise kimi AVM’de 70 yıla çıkan sürenin sıfırdan bir yatırımda ise 50 yıla ulaştığını belirtmiştir.

Altaş, “Bu süreler yatırımı negatif etkiliyor. Kimse yatırım yapmak istemiyor. Son yıllarda AVM açılışlarında yaşanan düşüş de bunun göstergesi. Söz konusu sürelerin uzamasında salgının da önemli etkisi oldu” diye konuştu. Amortisman süresinde meydana gelen artışın nedenini ise kira gelirlerinin reel manada düşüşüyle ilişkilendiren Altaş, “Özellikle 2019’dan bu yana kira gelirlerinde büyük düşüş yaşandı” dedi.

Salgın Konutta Süreyi 1-2 Yıl Daha Uzattı

Konutta da benzer bir durum yaşanmaktadır. Özellikle salgın döneminde artan talebe bağlı olarak gerçekleşen konut fiyatlarının yükselmesi, inşaat maliyetlerinin artması ve kiralardaki artış oranının ise düşük kalması söz konusu olan süresin 1-2 yıl daha yükselmesine neden olmuştur. TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmaya göre de son 1 yılda satış fiyatlarındaki artışın kiralardan fazla olması sebebi ile amortisman süreleri arttı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, özellikle geçtiğimiz sene itibari ile salgın yüzünden kira artışlarının yapılamadığını bunun yanı sıra konut satış değerlerinin de çok hızlı bir şekilde arttığını ifade etmiştir.

Maya, “2017-2019 arasındaki yapılamayan satış fiyatı düzeltmesi 2020 yılında çok hızlı bir şekilde gerçekleşti. Kiralar ise bizde daha çok enflasyon oranına bağlı. Kirada çok fazla rayiçlere göre düzeltme yapılamıyor. Kiraların geriden gelmesi de amortisman sürelerini artırdı” dedi.

Marmara’daki Az Katlı Yapılar Sular Altında Kalabilir! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*