Yeniköy Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Yeniköy Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Yeniköy (Yunanca: Neohorion (Νεοχώριον), Neohori (Νεοχώρι) veya Nihori (Νηχώρι)), Boğaziçi’nin Rumeli yakasında, Sarıyer ilçesinde İstinye ve Tarabya arasında yer alan bir semtir.

Yeniköy Nerede

İdari olarak Sarıyer’e bağlı bir semt olarak bilinmektedir. Yeniköy, İstanbul’un fethi sırasında harap bir semtken Osmanlılar tarafından 16. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir.

Fetihten sonra buraya ilk gelenler Romanya’nın Geni bölgesinden Ulah aileler ve daha sonra Rumların geldiği düşünülmektedir. Bu sebeple Geniköy ismi verilen bu yer I. Süleyman’ın emriyle Yeniköy ismi verilmiştir. Rum halkı köye Yeniköy anlamında Neohorion da demekteydi. Ulahların gelmesinden yaklaşık olarak bir yüzyıl sonra, Doğu Karadeniz’den denizci ve tüccar büyük bir kalabalık bölgeye yerleşmiştir. 18.-19. yüzyılda ünlü banker ve Levantenlerin, zengin gayrimüslimlerin yalıları ile dolmuştur.

Yeniköy, Bizans döneminde çok çilek yetiştiği için adı “komarodes” imiş. Kanuni döneminde yeniden kurulduğu için “Yeniköy” adını almıştır.

Günümüzde Yeniköy, sahil kesimlerinde İstanbul’un seçkin ve zengin kesiminin yaşadığı, sahile inen yamaçlarda çeşitli sitelerin yanında eski evlerin de yer aldığı, daha yukarıda yeni yapılan sitelerin olduğu bir Boğaziçi semti haline gelmiştir. En çok tercih edilen yer ise Köybaşı caddesi olduğunu söyleyebiliriz. Vehbi Koç’un oturduğu Tugay apartmanı da ünlülerin bulunduğu müstakil bir sitedir. Yeniköy Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Yeniköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Yeniköy Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Sarıyer konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Yeniköy konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Yeniköy – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 40B, 42T
  • Metro: M2
  • Minibüs / Dolmuş: MİNİBÜS: SRY-11, MİNİBÜS: SRY-14

Eyüp Nerede? Eyüp’e Nasıl Gidilir? Yol Tarifi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*