Haciz Nedir? Hacizli Ev Satışı Nasıl Olur?

Haciz Nedir?

Haciz, borçlu bir kişinin alacaklı kişiye olan borcunu ödeyememesi durumunda, alacaklı kişinin yapacağı başvuru ile önce alacaklıya düzenlenmiş bir ödeme emri yazısı gönderilmektedir. Borcu ola kişi ödenmeyen borç karşılığında borçlunun taşınır veya taşınmaz mallarının bir kısmına devlet tarafından hukuki bir şekilde el konması durumuna haciz denmektedir.

Haciz

Hacizli Konut Satışları Nasıl Yapılır?

Borçlunun alacaklıya borcunu ödememesi durumunda gayrimenkullerine el koyularak yapılan işlemlerde, taşınmazlar alınarak borcun kapatılması sağlanmaktadır ve taşınmazlar satışa sunulur. Bu durumda alacaklı, haciz olunan mal taşınır mal ise 6 ay, Taşınmaz mal ise 12 ay içinde satılmasını talep edebilmektedir.

Borçlunun 3. şahıslardaki alacağı taşınır mal hükmündedir. Her alacaklı için mensup olduğu derece adına satış talebi hakkı vardır.

Herhangi bir gayrimenkulün hacizli olması, satılmasına engel sayılmamaktadır. Taşınmaz mal üzerindeki haciz, satış sonrası da devam etmektedir. Yani hacizli şekilde satışa sunulan taşınmaz malın satışı yapıldığında yine hacizli şekilde yapılmaktadır ve satış sonrası da hacizli olarak kalır.

İpotekli Gayrimenkul Satışı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Hacizli Gayrimenkul Nasıl Alınır?

Hacizli tapunun satın alınmasında yasal olarak herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak hacizli gayrimenkul satın alınırken bazı noktalara dikkat edilmelidir. 

Satış sırasında herhangi bir sorunun yaşanmaması için alıcının gayrimenkulü hacizli olduğu satıştan önce bildirilmesi gerekmektedir.

 Bunun için tarafların kendi aralarında anlaşma yapmaları gerekmektedir.. Böylece, satış bedeli eski mal sahibine verilerek alacaklıya olan borç kapanır. Böylece, taşınmaz mal üzerindeki engel de kalkmış olur.  

İcra Müdürlüğü, gayrimenkulün satışını gerçekleştirerek elde edilen gelir ile alacaklıya olan borcunu kapatır. Borcun ödenmesinin ardından kalan tutar, mal sahibine verilir. 

Hacizli gayrimenkul satışında tek bir istisna bulunur. Bu  istisna ise kamu hacizleridir. Kamu hacizlerinde satışa kısıtlama getirilmektedir. Ancak kamu haczinin tapu kütüğünden kalkması durumunda taşınmazın satışı yapılabilir.

Haciz Sorgulama Nedir?

Borcu bulunan kişilerin kendi borçları sebebiyle başlatılmış herhangi bir haciz işlemi talebinin bulunup bulunmadığını kontrol etmek için yapılan sorgulamadır. Gerekli devlet dairelerinden veya e-devlet sistemi üzerinden kontrol sağlanabilir.

Haciz Sorgulama İçin tıklayınız.

1 Trackback / Pingback

  1. Şerh Nedir? Tapu Şerhi Nasıl Kaldırılır? Tapuya Şerh Koymak Nedir?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*