İzolasyon Nedir?

İzolasyon nedir? İzolasyon; binaların ömrünü uzatmak ve dış etkenlere karşı binaların korunmasını sağlamak amacı ile yapılan tüm işlemlere izolasyon adı verilmektedir.

İzolasyon Nedir

İzolasyonu yapılmış olan binalarda yağmur, kar, sıcak veya soğuk gibi havalarda bu etkenlere karşı binayı korumaktadır. İzolasyon Nedir?

Neden İzolasyon Yaptırılmalıdır?

Binaların yapıldığı tarihten itibaren günümüze binalar ne kadar sağlam olsa da zamanla hasar görmektedir. Günümüzde bina içerisinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri de su kaçağıdır. Bu sorunla birlikte sızan sular oldukça kötü kokulara ve kötü görüntülere sebep olmaktadır. Ayrıca rutubet oluşmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden de izolasyon işlemi önem teşkil etmektedir. Bina ve tesisatlar da kullanılan ısı yalıtımları bina ömrünü uzatırken insanlara kaliteli ve konforlu mekanlar da sunmayı sağlar.

Yalıtım Çeşitleri Nelerdir? İzolasyon Nedir?

Yalıtım farklı pek çok amaç için yapılabilmektedir. Yalıtım çeşitleri ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı, tesisat yalıtımı ve yangın yalıtımı olarak 5 farklı türe sahiptir.

  • Ses Yalıtımı: Ses yalıtımı, gürültülü işlerde çalışan kişilerin odalarına ya da dairelerinin içine kurdurabileceği bir yalıtım çeşididir.  Ayrıca dışarıdan gelen trafik seslerinin de azalmasında etkilidir.
  • Yangın Yalıtımı: Kontrolden çıkan yanma olayları için yapılan bir yalıtım çeşididir. Bu yalıtım yapının yangın nedeniyle zarar görmesini engeller. Yüksek binaların inşaatının hızla artması beraberinde daha da önemli hale gelen yangın yalıtımı kritik bir konudur. Yalıtım mevzuatlarında da önemi artmaktadır.
  • Su Yalıtımı: Su yalıtımı binalarda suyun ve ya nemin binanın bir kısmına ya da kapladığı alana zarar vermesini engellemek amacı ile yapılır. Su yalıtımı binanın temeline, çatılara, duvarlara ve bina çevresine uygulanabilir. Su yalıtımı yapılmayan binalarda ise temelden gelen su ile bina korozyona uğrar. Bu da yapının direncini azaltır ve olası bir depremde binanın yıkılma riski artar.
  • Isı Yalıtımı: Isı yalıtımı binalarda ve tesisatlar da kullanılmakta ve ısı yalıtım uygulamaları ile binanın ömrünü uzatarak insanlara sağlıklı, konforlu mekanlar sunabilmek ve bina kullanım aşamasında yakıt ve soğutma giderlerinde büyük kazanım sağlamak mümkündür. Mantolama uygulaması ısı yalıtım uygulamasının bir çeşididir. Faydaları ise enerji tasarrufu sağlamak, çevre kirliliğini önlemek ve ısı konforu sağlamaktır.
  • Tesisat Yalıtımı: Tesisat yalıtımı büyük bir öneme sahiptir. Tesisat hatlarının zaman içerisinde hasar görmemesi için yapılan yalıtım işlemidir. Bu hasarı engelleyeceği için maddi bir tasarruf sağlayacaktır.

Yalıtım Nedir? Yalıtım Çeşitleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*