Kuzguncuk Nerede? Kuzguncuk Nereye Bağlı?

Kuzguncuk Nerede? Kuzguncuk Nereye Bağlı? İstanbul ilinde yer alan Kuzguncuk, Üsküdar ilçesine bağlıdır. Üsküdar’ın sınırlarında olmasına rağmen Kuzguncuk, İstanbul’un bu yakasındaki ilk Musevi yerleşimi olmasından dolayı aslında Üsküdar’ın genel imajından çok farklı, hatta biraz karşılaştırınca herhangi bir ilgisi olmadığını görürüz.

Kuzguncuk Nerede

Bazı rivayetlerde yer alan bilgilere göre eskiden Kosinitza olan adı zaman içinde dönüşerek Kuzguncuk şeklinde değişmiştir. Evliya Çelebiye göre ise bu semt adını zamanında buraya yerleşmiş olan Kuzgun Baba adlı bir veliden almıştır.

Ayrıca Kuzguncuk, Buket Uzuner’in yazdığı “Kumral Ada Mavi Tuna” ve Bodrum’a taşınmadan önce uzun yıllar burada yaşayan ünlü şair Can Yücel’in bir çok şiirine ilham kaynağı olmuş bir yerleşim yeridir.

Kuzguncuk farklı birçok kültürü içerisinde barındıran küçük bir balıkçı köyüdür. Daha önce de bahsettiğimiz gibi eski adı Kosinitza olan Kuzguncuk’ta Rumlar, Ermeniler, Müslümanlar ve Museviler bir arada yaşarlarmış. Hatta, camii ve kiliseyi yanyana görebiliyorsunuz.

Kuzguncuk boğaz boyunca uzanan Boğaz yalılarıyla da ünlüdür. Bunlardan en göze çarpanı uçuk pembe renkli Pembe Yalı ya da Macanlar Yalısı olarak da nitelendirilen, 18’inci yüzyıl sonlarında yapılmış olan yalıdır.

Kuzguncuk’un önemli diğer yalıları ise Baştımar Yalısı, Arapzadeler Yalısı, Heykeltıraş İhsan Bey Yalısı, Kamil Paşa Yalısı, Fethi Ahmed Paşa Yalısı, Madam Agavni Muratyan Yalısı ve Halil Haşim Bey Yalısıdır.

Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir? Kuzguncuk Nerede?

Eğer Kuzguncuk’a Avrupa yakasından geçmek istiyorsanız; Beşiktaş iskelesinden Üsküdar motorlarına binerek Anadolu yakasına yaklaşık 15 dakika içinde geçebilirsiniz. Üsküdar’a ulaştıktan sonra minibüslere ya da otobüslere binebilirsiniz.

Marmaray ile karşıya geçeceksiniz, Üsküdar durağından inerek İETT otobüs durakları yönüne geçmeniz gerekir.

Minibüse binmek isterseniz; Minibüsler sahil kısmından kalkmakta olan Kuzguncuk yazma minibüse binebilirsiniz.

Otobüse binerek gitmek isterseniz; Kuzguncuk, Beylerbeyi’ne giden otobüsler sahil kısmının karşısından kalkmaktadır. Otobüs duraklarına giderek Kuzguncuk – Şehit Samet Uslu durağından geçen otobüslere binmelisiniz.

Anadolu Kavağı Nerede? Nereye Bağlıdır? Tarihi Bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*