Konut Enflasyonunu Neler Etkiliyor?

Konut Enflasyonunu Neler Etkiliyor? Son zamanlarda özellikle İstanbul’dan Antalya’ya kadar % 300’lere kadar yaşanan kira atışları gündemden düşmüyor. Yaşana yüksek kira artışları beraberinde fırsatçıları harekete geçirdi.

Konut Enflasyonunu Neler Etkiliyor

Kiracılar yüksek fiyatlardan şikayetçi olurken eski kiracılarını çıkartıp yüksek fiyattan evini kiralamak isteyen ev sahipleri de oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını ile birlikte düşen ekonomik yeterlilik vatandaşı konut alamayacak duruma getirdi ve böylece kiralık konuta talep daha da arttı. Ayrıca mültecilerin nüfusu artırması ile kiraya olan talebin artması ve faizlerin yüksek olması nedeniyle ev alınamayacak duruma gelinmesi de kiralık konut talebini arttırdı.

Bu konu ile ilgili TÜİK’in yayımladığı ve kira artışlarını gösteren konut endeksindeki artış neden enflasyona paralel % 19,30’da görünüyor? TÜİK’in yaptığı açıklama ayrıntısında konut endeksindeki artışların % 35.6’sını kira artışlarının belirlediği görülmektedir. Geri kalanlar içinde en büyük payı % 17.7 ile elektrik ücreti, % 16 ile su faturası ile % 11 doğalgaz bulunmaktadır. Tüpgazın payı % 4.6, pencere fiyatlarındaki değişimin payı % 3.8 ve odun ücretindeki değişimin payı da % 3.2 seviyesinde olmaktadır. Konut enflasyonunu etkileyen diğer kalemler badana ve boya malzemeleri, yer ve duvar döşemesi, kömür ve sıhhi teçhizat olarak belirlenmiştir.

Konut Enflasyonunu Neler Etkiliyor?

Önemli olan diğer bir neden de verinin açıklamalarındaki satır arasında şu ifadelere yer veriliyor:

“2003=100 temel yıllı TÜFE’de, yurtiçinde mal ve hizmet tüketmek amacıyla yapılan, tüm nihai parasal tüketim harcamaları esas alınmaktadır. Endekste 81 il merkezinin tamamını da içeren toplam 225 ilçeden fiyat derlenmektedir. TÜFE kapsamında ayda 27 bin 980 işyerinden 550 bin 632 fiyat derlenmekte ve 4 bin 274 kiracı endeks kapsamında takip edilmektedir. İşyeri ve fiyat sayıları mevsimsel yapıya göre yıl içerisinde değişkenlik gösterebilmektedir.”

Yapılan açıklama ortaya koyuyor ki Türkiye genelinde 4 bin 274 ev belirlenmiş durumda. Bu evlerdeki kira artışları veya azalışları varsa endeksi etkiliyor, yoksa etkilemiyor. Her yıl aralık ayında belirlenen 4 bin 274 evde her ay oluşan fiyat değişimi TÜFE’deki konut kalemini etkileyen ana neden olarak karşımıza çıkmaktadır. TÜİK bu evleri illerin konut sayısına oranlayarak belirliyor. Ağırlık olarak bu evler daha çok İstanbul’dan oluşuyor. Ancak 4 bin 274 sayısının az olması sebebiyle asıl fiyat artışlarının endekse yansımasının olmadığı tahmin ediliyor.

TÜİK’in yapmış olduğu açıklamalarının ayrıntılarında kiradaki değişim oranları ise TÜİK’in belirlediği 4 bin 274 evdeki kira artışlarından kaynaklanıyor. Bu evlerde kira ne kadar artıyorsa konut enflasyonu da o kadar etkileniyordur.

Ödenmeyen Aidat Borcunu Kim Öder? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*