Veraset ve İntikal Vergisi Nedir?

Veraset ve İntikal Vergisi Nedir? İntikal Nedir? Veraset Ve İntikal Vergisi Ne Zaman Ödenecek? Veraset Ve İntikal Vergisi Beyannamesi Nereye Verilir? Veraset Ve İntikal Vergisi Beyannamesine Eklenecek Belgeler Nelerdir? Gibi sorunların yanıtlarını bu yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Veraset ve İtikal Vergisi

İntikal Nedir?

İntikal; kelime anlamı başka bir yere geçme, geçiş anlamına gelmektedir. Tapuda intikal ise; tapu sicillerinde kayıtlı olan malların mal sahibinin ölümünden sonra mülkiyet haklarının mahkemece verilen veraset ilamından mirasçılara kanun çerçeve mirasçılara geçişini sağlamaktır.

Miras Hukuku’na göre bir kişinin vefatı ya da gaipliği durumunda malları, hakları ve borçlarından meydana gelen mirası mirasçılarına geçmektedir. Mirasçılık, miras bırakanın iradesi ya da kanundan kaynaklanmaktadır. Miras sahibinin kendi iradesi ile atadığı mirasçılara mansup mirasçı, kanun tarafından atanan mirasçılara ise kanuni mirasçı denir.

Veraset ve İntikal Vergisi Nedir?

Bu vergi karşılıksız veya veraset yoluyla mirasçıların vergi türüdür. Bul Vergi Kanunu’nun 5. maddesine göre veraset yoluyla veya karşılıksız bir şekilde mal kazanan şahıs veraset ve intikal vergisi mükellefi sayılmaktadır. Kanun’un 9. maddesinde ise mükelleflerin beyanname verme süreleri belirlenmiştir.

Veraset ve İntikal Belgesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Veraset Ve İntikal Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Bu Vergi birinci taksit ödemeleri 1 Mayıs’ta başladı ve Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek. İkinci taksitlerde ise 1 Kasım ile 30 Kasım tarihleri arasında ödenebilecektir.

Miras vergisi nereye ödenir 2020?

Vergi, Veraset ve İntikal Vergi Dairelerine ödeniyor. Verginin beyannameleri ise taşınmazların bağlı olduğu belediyeye veriliyor. 

Veraset Ve İntikal Vergisi Eklenecek Belgeler Nelerdir?

– Veraset  ilamı (mirasçılık belgesi)

 Ticari  bilanço ve gelir tablosu

– Borç  ve masraflara ait belgeler

 Vasiyetname,  miras mukavelenamesi

– Gayrimenkuller  için, tapunun  fotokopisi ve emlak vergisi değerini gösteren ilgili belediyeden alınmış bir  belge.

İtikal Nedir? Miras İtikali Nasıl Yapılır hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*