18 Yaşından Küçüklere Tapu Verilir Mi?

18 Yaşından Küçüklere Tapu Verilir Mi ?

18 Yaşından Küçüklere Tapu Verilir mi? Ülkemizde Tapu dairelerinde yapılan taşınmaz devir işlemlerinde tapuyu devreden ve devir alan kişilerin ya da bu kişilerce vekalet verilen kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. İşlemi yapan kişinin medeni kanunları kullanma hakkını elde etmiş olması yani 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Fakat 18 Yaşından küçüklere de tapu verilebilmektedir.

18 Yaşından Küçüklere Tapu Verilir Mi?

18 Yaşından Küçüklere Tapu Nasıl Verilir?

18 Yaşından küçüklere de tapu verilebilmektedir. Bunu için ise bik kaç şart aranmaktadır. Medeni Kanun kapsamında yer alan maddeler gereğince 18 yaşından küçüklere tapu devri işlemi gerçekleştirilebilmesi için çocuğun yasal vasilerinin onayı gerekir. Yani tapu devri yapılacak olan kişi 18 yaş altındaki çocuğun annesi, babası ya da bu şahısların olmadığı durumlarda yasal varisi bu işlemi yapabilir.

Anne ile babanın boşanmış olması durumunda hâkim tarafından velayet kime verildiyse işlem bu kişi tarafından yapılabilmektedir. Anne ya da babadan birinin yaşı 18’den küçük olan çocuğa bağış yolu ile tapu verecek olması durumunda ise çocuğu temsil edecek anne ya da babanın yanı sıra birde özel vasinin tapu devir işlemine katılması zorunludur. Ancak anne ve babanın sağ olması ve beraber tapu dairesine gelmesi durumunda sadece anne ve babanın 18 yaşından küçük çocuğuna taşınmaz alması mümkündür.

18 Yaşından Küçüklere Tapu Verilir Mi? hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

18 Yaşından Küçüklere Verilen Tapuya Satılamaz Şerhi Koyulur Mu?

Tapu dairesinde gayrimenkullerin satış ve bağış işlemleri yapılmaktadır. İşlemi yapacak kişinin, 18 yaşını doldurmuş olması, medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olması gerekmektedir. Bazı durumlarda müdürlüğün kararı ile rapor istenebilir.

Anne babadan biri yaşı küçüğe bağış yaparsa, çocuğu temsil için anne veya babanın yanında özel vasinin de işleme katılması gerekmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre 18 yaşından küçük birine verilen tapuya satılamaz şerhi konulması mümkün değildir.

Tapu Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Veraset ve İntikal Vergisi Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*