İnşaat Sektörü Dövizdeki Artıştan Nasıl Etkilenecek?

İnşaat Sektörü Dövizdeki Artıştan Nasıl Etkilenecek? Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, döviz kurundaki yüzde 30’a yakın kaydedilen yükseliş sebebi ile ilgili olarak yarı mamul ve malzeme satan firmalardan teklif almakta zorlandıkları dile getirdi. Babacan, inşaatların durma noktasına geldiğini belirtti.

İnşaat Sektörü Dövizdeki Artıştan Nasıl Etkilenecek

Kasım ayında başlayan ve hala devam eden kur şokunun ilk etkisi mal tedarik sıkıntısı ile başlamıştı. Gıdadan hazır giyime pek çok sektörde hammadde ve mal tedariki durma noktasına geldi. Dünya Gazetesi’nden Yener Karadeniz’in haberine göre; inşaat sektörüde döviz kurlarındaki dalgalanmadan etkilendi. 

İnşaat Sektörü Dövizdeki Artıştan Nasıl Etkilenecek?

Döviz kurlarında yüzde 30’a yakın oranda kaydedilen yükseliş sebebiyle yarı mamul ve malzeme satan firmalardan teklif almakta zorlandıklarına dikkat çeken Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

 “Çünkü bu olağanüstü dönemde yarı mamul, dövize endeksli olduğu için firmalar teklif vermek istemiyor. İnşaatta çok ciddi maliyet artışı var. Bu durum imalat ve yapımı ciddi şekilde etkileyecek. Bu nedenle inşaatların durması söz konusu olacak” dedi.

Aynı şekilde yüklenicilerin fiyat farkı istemesi hakkında vurgu yapan Babacan, “Eskiden yüklenici bir firma yüzde 30 fiyat farkıyla çalışıyordu. Ancak malzeme fiyatlarında artış çok kısa sürede yüzde 30’u aşınca herkes bekleme moduna geçti. Ayrıca yakın dönemde asgari ücret artışlarıyla birlikte işçilik maliyeti de maliyetlere yansıyacak.” diyerek açıklamalarına devam etti. 

Konut Kredisi Faiz Oranları 25.11.2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*