Oturduğu Ev Satılan Kiracının Hakları Nelerdir?

Oturduğu ev satılan kiracının hakları ; Ev kiralamalarında yapılan kiracı ve ev sahibi arasında yapılan sözleşme maddeleri, Türk Borçlar Kanunu’na göre belirlenmektedir. Mal sahibi ile kiracı arasındaki anlaşma, kiracının hak ve sorumlulukları, mal sahibinin hak ve sorumlulukları olarak belirtilmektedir.

Kanunlara göre ev sahibi kiracısı içinde bulunan evini satacaksa geçerli gerekçeler bulmalıdır.Oturduğu ev satılan kiracının hakları, mevzuata göre yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Oturduğu ev satılan kiracının hakları Nelerdir ?

Oturduğu ev satılan kiracının hakları Nelerdir ? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kiracısı İçinde Olan Ev Satılırsa Ne Olur?

Oturduğu ev satılan kiracının hakları Nelerdir ? Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir malın kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya belirli bir aylık ücret doğrultusunda devretme işlemi için yapılan sözleşmeye kira sözleşmesi denmektedir.

Kira sözleşmesini imzalayan mal sahipleri istediği zaman kiracısından evi boşaltmasını isteyemiyor. Evi satmak istese bile tahliye eski ev sahibi tarafından yapılamıyor. Oturduğu ev satılan kiracının hakları Nelerdir ?

Ev sahibi evi yeni bir kiracı adayına ya da evi satın almak isteyen kişiye göstermek isterse kiracının evi göstermesi gerekmektedir. Ancak bu ziyareti kiracıya uygun gün ve saatlerde yapılması istenmelidir.

Peki, kiracılı ev satılırsa Kira sözleşmesi yeni malik tarafından feshedilebilir mi?

Borçlar Kanunu gereğince; kiralanan taşınmazı sonradan edinen kişi gereksinimi olması halinde kiracıdan tahliyesini isteyebilmektedir.

Yeni malik malı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma isteği varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. Kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilmektedir.

Mal sahibi evi satması durumunda önemli nokta, ev sahibinin satın aldığı konuta acil ihtiyacı olduğunu mahkemeye kabul ettirmesidir. Şayet konut malikinin aynı belediye sınırları dahilinde başka bir evi varsa, yeni alınan konutun acil ihtiyaç olduğu mahkeme tarafından kabul edilmeme ihtimali yüksektir.

Kiracı Hakları Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*