Hafta Sonları İçin Nöbetçi Noterler Açıldı mı?

Pek çok işlem için kamu adına onay verici makam olan noterler, hafta sonu açık mı? İşte detaylar..

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği arasında alınan karar kapsamında hafta içerisinde nöbetçi noter uygulamasına geçilmişti. Hafta sonu ise noterlerin kapalı kalmasına karar verilmişti. Türkiye 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile alınan kararlar kapsamında yeni normale geçiş yaparken kapalı olan devlet kurumlarında da çalışma saatleri baştan düzenlenmişti. Bununla birlikte kapanan noter saatleri de yeniden belirlendi.

Yeni düzenleme kapsamında hafta içerisinde tek sayılı noterler ve çift sayılı noterler olmak üzere başlatılan nöbetçi noter uygulaması sonlandırılarak noterler normal çalışma saatlerine ve düzenlerine dönüş yapmıştı. Ancak aradan uzun bir süre geçmesine rağmen ne yazık ki nöbetçi noter uygulaması tekrar başlatılmadı. 

Noterlerin çalışma saatleri yeniden düzenlendi ancak özellikle araç alım satımın da oldukça kalabalık olan noterlerin açılması korona virüs salgınını kötü yönde etkileyeceği düşünülmesi, riskin halen çok yüksek olmasından ötürü nöbetçi noterler kapalı kalmaya devam ediyor.  Risk makul seviyelere kadar düşene kadar nöbetçi noterlerin açılması beklenmiyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*