Firkete Nedir? Firkete Örnekleri

Firkete Nedir? Genellikle televizyon kanallarındaki tartışma programlarını izlerken veya internette bir makale ya da haber okurken karşılaştığımız bazı kelimelerin anlamları merak edilmektedir. Firkete ne demek? Son dönemde karşımıza sıkça çıkan Firkete ne anlama geliyor? Peki, Firkete kelimesinin kökeni ne, Firkete kelimesinin kaç anlamı bulunmakta? İşte TDK’ye göre Firkete kelimenin anlamı ve kökeni hakkında detaylar.

Firkete Nedir

İlk defa karşılaşılan ya da anlamı bilinmeyen kelimelerin TDK sözlüğündeki karşılığı araştırılmaya devam ediyor. Uzun yıllardan beri dilimizde yer alan ve günlük hayatın içerisinde oldukça fazla kullanılan kelimelerden bir tanesi olan Firkete ne demek?

Firkete kelimesi oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkması sebebi ile kelimenin anlamını ve kökenini bilmekte de fayda olacaktır. Peki, Firkete kelimesinin TDK’ye göre doğru anlamı nedir, Firkete kelimesinin kökeni ne, Firkete kelimesinin kaç anlamı var? İşte örnek cümleler ile birlikte Firkete kelimesine dair merak edilenler.

Firkete Nedir, Kullanım Amaçları Nedir?


Firkete, U harfinin şeklinde bükülmüş olan donatıya verilen addır. Çengelli iğneye de firkete denilmektedir. Aynı zamanda kadınların saçlarını tutturabilmek amacıyla kullandıkları U harfi biçimindeki tel saç tokasına da firkete ismi verilmektedir. Fakat firkete özellikle inşaatlarda kullanılan demirden tellere denir. Demirin taşınmasının kolaylaştırılması amacıyla firketeler kullanılmaktadır.

Firkete Nerelerde Kullanılır?

Betonarme yapılar demir içeren yapılardır. Beton ve demirin birlikte kullanıldığı ülkemizde çok tercih edilen bu yapı türünde pek çok yerde demirli donatı ihtiyacı vardır. Firkete uzun demirdir, inşaatta uygulanacak alana göre farklı ebatlarda kullanılır.

Demirli donatı firkete demirinin şekillenmesi ya da istenilen uzunluklarda kesilmesi sonucu işlenir. Kolonlarda uzun donatının oluşması ve etriye, çiroz bağlantıları gibi bükülmüş demirleri elde etmek için istenilen uzunlukları kesilmesi ve demir bükme tezgâhları gibi araçlar yardımıyla istenilen forma kavuşmak için firkete demir kullanılır. Aynı şekilde kiriş, perde duvar gibi demir donatılı yapı taşıyıcılarında ve temellerde kesme, burulma gibi kuvvetleri engellemek için de kullanılmalıdır.

Keson Nedir? Keson Örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*