Tapu Harcı Beyanını Gerçek Satış Bedelinden Yapın

Tapu Harcı Beyanını Gerçek Satış Bedelinden Yapın

Tapu Harcı, gayrimenkul alım satımlarında ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle gayrimenkul alacağımız zaman tapu masraflarını da unutmamanız gerekiyor. Gayrimenkulün bedelinin alıcıdan yüzde 2 satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplam taşınmaz bedelinin yüzde 4’ünü harç olarak satış işleminin tamamlanması için ödemekteyiz. 31.12.2019 tarihine kadar konut ve işyeri satışlarında bu oran toplamda yüzde 4’ten yüzde 3 indirilmiştir. Taşınmazın bedelini düşük göstererek eksik ödenen tapu harçlarının tespiti durumunda ciddi rakamlarda cezalar kesiliyor.

Tapu Harcı Hesabı Nasıl Yapılır? Konut İşyeri, Arsa, Tarla Alım-Satım İşlemlerinde Ne Kadar Harç Ödeniyor?

Tapu harçları ilgili taşınmazın değerine göre değişiyor. Örnek verecek olursak 500 bin liralık bir konutun alım-satım işlemi gerçekleştirilirken, 500.000 x %1,5= 7.500.-TL alıcıdan 7.500.-TL satıcıdan olmak üzere toplam 15.000.-TL harcın ödenmesi gerekmektedir. Bu rakamlar konut alımında ve herhangi bir uzatma söz konusu olmaz ise 31.12.2019 tarihine kadar geçerlidir.

Arsa, tarla gibi konut ve iş yeri haricindeki gayrimenkullerde ise tapu harcı oranı yüzde 2 alıcıdan yüzde 2 satıcıdan olmak üzere toplam yüzde 4’tür. Yani 500 bin liralık bir arsa alım-satım işlemi gerçekleştirilirken, 500.000 x %2= 10.000.-TL alıcıdan 10.000.-TL satıcıdan olmak üzere toplam 20.000.-TL tapu harcının ödenmesi gerekmektedir.

Tapu nedir, kat irtifaklı tapu, kat mülkiyetli tapu, hisseli tapu, müstakil tapu ne anlama gelir sorularının cevabı için yazımızı okuyabilirsiniz.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Harç ödemeleri, alım-satımdaki ilgili evrakların Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne tesliminden sonra başvuru sahibine mesaj yoluyla iletilmektedir. Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ve Maliye Bakanlığı tarafından yetki verilen bankalar tarafından tahsil edilmektedir. Ayrıca mesaj yoluyla gönderilen tapu harcı bedelinin ödenmesi için verilen tahakkuk numarası ile internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM veya Görüntülü İşlem Merkezlerinden de tapu harcı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gerçek Bedel Üzerinden Harcınızı Ödeyin

Taşınmazların alım-satımında Emlak Vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen bedel üzerinden tapu harcı hesaplaması yapılıyor. Taşınmazın gerçek değerinin Emlak Vergisi değerinden fazla olması halinde ise harcın bu gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi ve ödenmesi gerekmektedir.

Tapu harcının gerçek satış bedelinden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiği tespit edilirse satış işleminde ödenen harç ile gerçek değerinde çıkacak olan harç arasındaki fark hesaplanakta hem gayrimenkulü satan hem de alandan gecikme faiziyle tahsil edilmektedir. Ayrıca hesaplanan harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası da kesilecektir.

Gerçek Bedeli Sonra da Beyan Edebilirsiniz.

Eksik bedelde beyan vermeniz ve pişman olmanız durumunda, Maliye Bakanlığı eksik harç ödediğinizi tespit edip size ceza göndermeden beyanname verip düzeltebilirsiniz. Böylece yalnızca pişmanlık zammı ödeyip, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizlerini engelleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*