Emlak Vergisi 2021 1. Taksit Ödemesi Ne Zaman?

Emlak Vergisi 2021 1. Taksit Ödemesi Ne Zaman? Tapu kayıtlarında, kendi adınıza ait olan konut, arsa ve bina gibi taşınmaza sahip olan herkesin ödemekle yükümlüğü olduğu vergidir.

Emlak vergisi gayrimenkulün tapusuna sahip olanlar mükelleftir. Ancak birden fazla konuta sahip olmamak, aylık geliri dışında başka bir geliri bulunmamak vb. şartlara bağlı olarak ev hanımları, işsizler, emekliler ve engelliler emlak vergisinden muaf tutulmuşlardır. Vergi, taşınmazın yer aldığı sokaktaki veya caddedeki rayiç değer üzerinden hesaplanması sebebiyle her yıl  rayiç değer ile birlikte değişiklik göstermektedir. Ayrıca vergi miktarı arsa, konut ya da iş yeri olmak üzere taşınmazın yapı türüne göre de değişime uğrar.

Emlak Vergisi 2020

Vergi ödemeleri, taşınmazın bulunduğu belediyeye yapılır. Eğer ilk vergi ödemeniz ise öncelikle emlak beyanı oluşturulur. İlgili tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı, daire, dükkan ofis vb. ise iskan veya ruhsat fotokopisinin yanınızda bulunması gerekmektedir. Eğer emlak beyanınız var ise yalnızca adres, T.C vatandaşlık numarası veya bir önceki ödemenin dekontu yeterli olmaktadır. Ayrıca emlak vergisi ödemelerinizi ilgili belediyenin sistemi var ise, internet sitesi üzerinden ve E-Devlet sistemi üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak mümkündür.

Emlak vergisi ödemek için tıklayınız.

Eğer vergilerinizi zamanında ödenmemesi durumlarda, gecikme oranı günlük olarak hesaplanarak gecikme zammı uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi 2021 Artış Oranı

2021 emlak vergisi artış oranı resmi gazete ile yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı milyonlarca taşınmaz sahibi tarafından beklenen 2021 vergisi artış oranı için uygulanacak rakamı belirtti.  Resmi Gazete ile yayımlanan yeni Emlak Vergisi Kanunu Tebliği ile bu yıl için yüzde 4,555 rakamının uygulanacağını ilan etti.  Yeni tebliğe göre 2021 yılında emlak vergisi tutarları yüzde 4,555 oranında artış gösterecek. Yani 2020 yılında 100 lira emlak vergisi ödeyen kişiler bu sene yüzde 4,555 oranında artış göstererek 104,55 lira olarak ödemesi gerekmektedir.

Emlak Vergisi 2021 İlk Taksiti Ne Zaman?

Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mart ve Mayıs ayları arasında yapılıyor. 1 Mart’ta başlayan vergi dönemi, 31 Mayıs’ta sona eriyor. Vergide ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılması gerekmektedir.

Tarlaya Ev Yapmak, İmarsız Tarlaya Ev Yapılır Mı? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*