Çamlıca Cami? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Çamlıca Cami? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Çamlıca Camii, Türkiye’nin İstanbul şehrinde yer alan en güzel camilerinden biridir. Çamlıca, Üsküdar’da yapımına 29 Mart 2013’te başlanan cami, cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olarak bilinmektedir. 63 bin kişi kapasiteye sahip olan Çamlıca Camii 6 minareye sahiptir. Çamlıca Camisi 57 bin 500 metrekarelik alanı bulunmaktadır. Cami külliyesinde aynı zamanda müze, sanat galerisi, kütüphane, bin kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi ve 3 bin 500 araçlık otoparka da yer verilmiştir.

Çamlıca Cami

Caminin ana kubbesinin çapı İstanbul’u simgeleyecek şekilde 34 metre, yüksekliği ise İstanbul’da yaşayan 72 milleti simgeleyecek şekilde 72 metre olarak yapılmıştır. Kubbenin iç yüzeyine 16 Türk devletine ithafen, Allah’ın isimlerinden 16’sı yazılmıştır. Caminin altı minaresinden ikisi 90’ar metre iken, diğer dört minare Malazgirt Meydan Muharebesi’ni simgeleyecek şekilde 107,1 metre yüksekliğinde yapılmıştır.

2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çamlıca Tepesi’nde yeni bir TV-radyo anteni uluslararası fikir projesi için Uluslararası Mimarlar Birliği’ne (UIA)’ya başvuru yapmıştır. UIA, Mimarlar Odası’nın görüşü alındı ve Mimarlar Odası, Çamlıca Tepesinin tarihî ve sembolik bir alan, doğal ve kültürel miras ve SİT alanı olduğunu beyan etmiştir. Kamusal alan olarak uygun düzenlemelerin yapılmasını ancak alanın yapılaşmaya açılmamasını savunmuştur. Ek olarak TV ve radyo antenlerinin de bölgenin dokusuna, Boğaz’ın siluetine zarar verdiği ve taşınması gerektiği yönünde görüş bildirmiştir. UİA bu görüş nedeniyle yarışmaya onay vermemiştir.

Kamuoyundaki işin verilme yöntemine ilişkin eleştiriler üzerine 23 Temmuz 2012’de yarışma açıldı.

Çamlıca Cami? Nasıl Gidilir?

Üsküdar konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Çamlıca Camii konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Çamlıca Camii – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 1, 14F, 15ÇK
  • Minibüs / Dolmuş: MİNİBÜS: C-118

Haydarpaşa Garı Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*