Dubleks Ne Demek? Çatı Dubleks ve Ters Dubleks Nedir?

Dubleks Ne Demek? Dubleks Daire Nedir? İki katlı ev anlamına gelen dubleks terimi içinden merdiven geçen iki katlı yapılar için kullanılır. Genellikle ferah ve geniş alan kullanımıyla müstakil konutlarda tercih edilen dubleks evler, özellikle de çocuklu, geniş aileler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca müstakil konutların yanı sıra apartman dairelerinde özellikle bahçe ve çatı katlarında dubleksler yaygındır.

Çoğunlukla apartmanların en üst katlarında yer alan dubleks dairelere kat dubleksi denir. Müstakil dubleks konutlara göre daha düşük maliyeti vardır. Bahçe dublekslerinde ise bahçeden erişim olmakla birlikte konut girişi genellikle üst kattan yapılır. Bahçeye açılan alt katta oturma alanları ve mutfak, üst katta ise yatak odaları, çalışma alanları ve banyolar yer alır.Dubleks Ne Demek?

Dubleks Ne Demek?

Dubleks Ne Demek? Dubleks Dairelerin Avantajları Ve Dezavantajları

Avantajları

·         Dubleks evler ferah ve geniştirler.

·         Bu tip evler -özellikle müstakil olanlar- size, ailenize bağımsızlık sağlar.

·         Bahçe ve teraslar da dublekslerin sunduğu avantajlardan biridir.

·         Kendinize ait bahçeniz olur.

Dezavantajları

·         Dubleks evlerin en büyük dezavantajı alt ve üst katların eşit şekilde ısınmamasıdır. Özellikle çatı dublekslerinde üst kat yazın çok sıcak, kışın çok soğuk olabilmektedir.

·         Alt ve üst katlardaki ısı farklılığı problemini gidermek ek maliyet getirir. Dublekslerin çatı katlarında rutin çatı bakımı, evin geneli için de izolasyon, mantolama gerekebilir.

·         Evin içinde yer alan merdiven, özellikle ileri yaşlarda aile bireyleri ve küçük çocukları olan ailelerde yaşam kalitesini düşürebilir, ev kazalarına neden olabilir. 

Çatı Dubleksi Nedir?


Çatı dubleks özellikle gençlerin tercih ettiği dairelerdir. Bu tip dublekslerin standart dubleksten farkı ise ikinci katının çatı katı olmasıdır. Metrekare olarak daha küçük olan bu tip dublekslerin ikinci katları da yükseklik olarak daha alçaktır ve geniş bir terasları bulunmaktadır. Bu tarz dairelerde üst katlarda 1 yatak odası ve teras bulunurken, alt katta ise ıslak zeminler, mutfak ve salona yer verilmektedir.

Ters Dubleks Nedir?

Dubleks yapıdaki kat planının yer değiştirdiği daire tipidir.

Salon ve mutfak, dairenin giriş katının üst katında yer alır. Yatak odaları ve banyo, giriş katındadır.

 Bu mimari yaklaşım ile özellikle ısınma ihtiyacının yüksek olduğu yatak odalarının alt katta bulunması ısınma açısından da verimlilik elde edilmesini sağlıyor. Ters dubleks evler bodrum katlarının daha verimli bir şekilde değerlendirilmesine de olanak sağlar. 

Vaziyet Planı Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*