Tasarruf Finansmanı Düzenlemesi Konut Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Tasarruf Finansmanı Düzenlemesi Konut Sektörünü Nasıl Etkiledi? Tasarruf finansmanından yapılan düzenlemeyle yani faizsiz ev almayı sağlayan sektöre yönelik, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut sektöründe yeni düzenlemeler yapılmaya başlandı. Yapılan bu düzenlemeler ile 29 şirket için tasfiye kararı verildi.

Tasarruf Finansmanı Düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tasarruf finansmanı faaliyeti yürüten, yani vatandaşın faizsiz ev almasını sağlayan sektöre yönelik gidilen yeni düzenleme ile birlikte, sektörde bulunan ancak gerekli şartları sağlamayan 29 şirketin tasfiyesine karar verildi. Bu doğrultuda faaliyetlerine devam eden şirketler, düzenlemenin sektörü ileriye daha da ileri taşıyacağını belirtirken, bu sistemde ev almış olan aileler ise sistemden memnun olduğunu belirtmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 6 şirkete intibak planı onayı vermiştir. Bu 6 şirketten biri Birevim’in Genel Müdürü Av. Mahir Orak ve bu sisteme dahil olarak ev almış olan aileler yapılan bu düzenleme hakkında değerlendirmeler yapmıştır. Sektör hakkında bilgi veren Mahir Orak, “Tasarruf finansman sektörü bugüne kadar 300 binden fazla kişiye ulaştı. Ayda ortalama 30 bin kişi faydalandı.

Ekonomiye 3.2 milyar lira katkı sağlandı. Konut, taşıt ya da çatılı iş yeri sahibi olmak isteyen tasarruf sahipleri intibak planları onaylanmış şirketlerle ilerleyecekleri için güvenilir ve yasal zemine uygun şirketlerle tasarruflarını yönetecek. Bu sebeple, devletimizin getirdiği düzenlemelerle sektörümüzün itibar kazandı ve tasarruf sahipleri gönül rahatlığıyla borçlanmadan hayallerine kavuşabilecek” şeklinde konuştu.

Tasarruf Finansmanı Düzenlemesi Sisteminin İşleyişi Nasıl?

Birçok kişinin bu sisteme karşı ön yargıyla yaklaştığını belirten Mahir Orak, “Kişi ev ya da otomobil sahibi olmak istiyor, kendi belirleyeceği ödeme biçimiyle tek başına tasarruf etmektense kurumsal bir çatı altında tasarrufa yönlendirilir, aylık belirleyeceği taksit tutarıyla almak istediği evi böylelikle alır. Kendi başına 100 ayda biriktireceği parayı, kurumsal çatısı altında 15-20 ayda kaynağı aktarıyoruz” şeklinde konuştu.

Söz Konusu Sistemden Aileler Memnun Mu?

Ev almak isteyen vatandaş öncelikle ev kredisi çektiği zaman geri ödemesini tutarın yarısından fazla ödeyecekti. Bu yüzden de ev almak aileler için pek mümkün olmuyordu.

Ev fiyatlarının çok yüksek olması da durumu daha da zorlaştırıyordu. Söz konusu sistem ile taksit taksit borcunuzu ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Evin belirlenen bedeli ve ödenecek taksit tutarına göre ödeme planı oluşturularak borcunuz bittiğinde ev sahibi olabileceksiniz.

Normalleşme Emlak Sektörü Üzerinde Doping Etkisi Yarattı! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*