BOQ Nedir? Bill Of Quantities Ne Demek?

BOQ Nedir? BOQ, kelimesi İngilizce “Bill of Quantities” kelimesinin kısaltması olup Türkçe ’de keşif anlamı taşımaktadır. Genellikle şantiyelerde biyokü olarak telaffuz edilmektedir.

BOQ Nedir

BOQ Nedir?

Müteahhitlerin ve İnşaat şirketi merkez ofis bölümlerinde çalışan Teklif, Sözleşme, İhale, satın alma, Bütçe, Teknik ofis bölümlerinden sorumlu inşaat mühendisleri BOQ hazırlamaktadır. Hazırlanan BOQ bu mühendislerin kontrolünden geçmektedir. BOQ ‘ler belirli sürelerde metrajlar, fiyatlar, malzemeler ve kapsam değiştikçe sözleşme taraflarıyla karşılıklı mutabık kalınarak BOQ üzerinde düzenlemeler ve güncellemeler yapılmaktadır. Güncellenen BOQ ‘ler Revize BOQ olarak isimlendirilmiştir. Onaysız BOQ çalışmaları taslak BOQ olarak isimlendirilir. Bütçelerdeki sapmaların takibi için BOQ’ler güncel tutularak takip edilmelidir.

Bütçe amaçlı hazırlanmış BOQ ‘ler şantiye süresince 3-4 aylık zaman dilimlerinde revize edilerek yayınlanmaktadır.

BOQ ve metraj keşfini birbirinden ayıran en temel fark BOQ ‘nün inşaat malzeme ve fiyat bilgisi başlıklarını içermesidir.

Birim fiyatlı ihalelerde BOQ’ler sözleşme eki olarak kullanılmaktadır. Genellikle ilk BOQ ve Revize BOQ arasındaki tutar farkı +- %30 ‘u aştığı durumlarda işverene revize BOQ sunumu hazırlanarak farkların onaylanması amacı ile talep edilir. Bu artış ve azalış oranı sözleşmelerde tanımlanmakta ve değişme durumu bulunmaktadır. Bu limite ulaşıldığında karşılıklı ek hak talepleri oluşmaktadır.

İnşaat mühendisi, mimar teknik ofis iş ilanlarında karşılaştığımız, “BOQ Specialist” ise keşif uzmanıdır. Yalnız ülkemizde keşif, metraj, hakediş, kesin hesap işleri bir görüldüğü için buna daha çok keşif, metraj ve hakediş uzmanı demek daha doğru bir kullanım olacaktır.

Özellikle ihale işlerinde, isteklilerin, idarenin hazırladığı keşfe yani yaklaşık maliyete yakın bir maliyet çıkarmaları, işi alma konusunda kilit rol oynadığı için şirketler bu BOQ işlemine özel olarak önem vermektedir.

Tahkimat Nedir? Tahkimat İşlemleri Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*