Strüktür Ne Demek?

Strüktür Ne Demek? İngilizce structure (yapı) kelimesinin Türkçeleştirilmiş bir hali olan strüktür, mimari dışında da felsefeden müziğe pek çok alanda karşımıza çıkan bir kelimedir. İnşaat ve yapı sektöründe ise genelde, yapıların genelde ayakta durmasını sağlayacak taşıyıcı sistem olarak öne çıkmaktadır.

Strüktür Ne Demek

Hangi malzemeden, hangi amaçla ve nasıl yapıldığı önemli olmamakla birlikte, bütünsel anlamda yapıların yük taşıma özelliğini öne çıkarmak amacı ile kullanılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, bir binayı inşa ederken önce temel atılır, sonra taşıyıcı bloklar olan kolonlar dökülür ve kirişler oluşturulur ve akabinde duvarlar örülür. Burada temelin kalınlığı, kolonların genişliği, duvarların malzeme ile örüldüğünden bağımsız olarak bu binanın taşıma özelliğini anlatmak için strüktür ifadesi kullanılmaktadır.

Strüktür Ne Demek

Taşıyıcı Sistem-Strüktür Kavramı Strüktür Ne Demek?

Mimari çalışmaların etkisi üzerinde çalışmakta olduğumuz strüktür/ taşıyıcı sistemlerde tasarım aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Geçmişten günümüze incelendiğinde, çağımızın mimari tekniklerini bazı iskelet ve yığma sistemler ortaya çıkmıştır. Bu teknikler yöresellikten ve mühendislik bilgilerinden yoksun yapıların artması da bu faktörlere etkilemesi söz konusu olmuştur.

Strüktür Ne Demek

Tüm bu olumsuzluklara rağmen günümüzde betonarme yapılar giderek önem arz etmektedir. Oluşan depremler meydana geldiği mahaldeki yapıları adeta bir dayanıklılık testine tabi tutmaktadır. Yapılan bu denemelere karşı etken binaların tasarımında 1900 lü yılların başlarında taşıyıcı sistemlere çeliğinde eklenmesiyle önemli bir gelişim kat etmiştir. Sürekli olarak ortaya çıkan depremlerden çıkarılan sonuç ve tespitler ışığında taşıyıcı sistemlerin tasarımı ve tasarımda kullanılacak malzeme uygunluğu üzerinde verimli çalışmalar yapılmıştır.

Taşıyıcı sistemlerin amacı ise; deprem, rüzgâr, kar, yağmur, ani yükler ve eşya yükleri gibi etkenlere karşı yapıyı ayakta tutmaktır. Bu doğrultuda öngörülen yükler hesaplanır ve statik raporu ortaya çıkarılır. Bu statik rapor sonucunda yapının kolon ve kiriş kalınlıkları ve taşıyıcı sistemin cinsi belirlenir.

Peyzaj Ne Demek? 2021 Peyzaj Örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*