Bohem Nedir? En İyi Bohem Dekorasyon Örnekleri

Bohem Nedir? Bohem aslında bir yaşama biçimi olarak kabul edilmiştir. Fransız kökenli olduğu bilinen ‘Bohem’ kelimesi Fransızca ‘boheme’ den gelmektedir. Fransız sanatçılar 19. yüzyılda çingenelerin yaşama şekillerinden ve bağımsız özgür duruşlarından etkilenmiş ; yaratıcılıkları beslemek adına da bu çingene ruhunu benimsemeleri gerektiğini savunmuşlardır. Bohem tarzı da zamanla moda ve dekorasyon alanında da büyük yankı uyandırmıştır.

ohem Dekorasyon

Bohem Dekorasyon Önerileri

Bohem stili dekorasyon da özgürlüğe vurgu yapan; çeşitli tarz mobilya ve aksesuarları bir arada kullanma rahatlığı sağlayan ve evlerinin canlı ve sıra dışı görünmesini isteyen kişilere, renk konusunda da oldukça cesur davranma hürriyeti veren bir stildir. Bohem tarzı  kurallara uymaya zorlamayan bir tasarımdır. Sıradanlıktan uzak ve unutulmayacak kadar da benzersiz bir stile sahiptir. Ayrıca bohem tarzı rahatlığın odak noktası olması gerektiği bir stildir. Örneğin bohem tarzı ile dekore edilen bir ev de uyumsuz objeler  ve renklerin bir araya gelmesinde hiç bir sakınca yoktur çünkü sıradanlıktan uzak olmayı savunan bu stil kişinin kendi özgür seçiminin kuralsızlığın hakim olduğu bir stil olarak oluşturulur.

ohem Dekorasyon

Bohem tarzı mobilyalar genellikle vintage ya da benzersiz olarak hazırlanan parçalardan oluşmaktadır. Bohem tarzı mobilyalar da çoğunlukla ahşap ve rattandır.

Evin iç tasarım renk seçiminde sıcak ve toprak tonları mükemmel tuvali oluşturur. Bohem Nedir?

Evin dekorasyon ürünlerinde her boyutta ve renkte minderler, fenerler, mumlar, tütsüler, hamaklar bu stilde sık sık kullanılmaktadır. Ayrıca hamak, kapalı salıncak ve asma sandalye, bu stili herkes tarafından tanınabilir kılan en popüler ürünlerdendir.

Bohem Dekorasyon Örnekleri

Dekorasyonlarda kullanılan bir diğer dekor ürünü de kilimlerdir. Arabesk-, Fas ya da aztek kültürlerinden esinlenmiş kilimler çoğu zaman parlak renklerden ve çeşitli desenlerden oluşmuştur. Çağdaş farklı geometrik formlarda da olabilir.

Evlerin dekorasyonunda gerçek bitkiler çokça kullanılmaktadır. Yaygın olarak da palmiye ağaçları, kaktüs, ve Peace Lily, bu bohem tarzlara mükemmel uyum sağlayan ve bakımı kolay çokça tercih edilen bitkilerdir. Ayrıca kendi özgür tarzını yansıtan bu bitkiler ev sahiplerinin kişiliğine kültürüne göre değişmektedir.

Barok Mimari Nedir? Barok Mimari Özellikleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*