İstiklal Caddesi Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

İstiklal Caddesi Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? İstiklal Caddesi, Beyoğlu, İstanbul’da yer alan Tünel–Taksim Meydanı arası oldukça popüler bir cadde olarak bilinmektedir. 19. yüzyılın sonlarından günümüze dek Türkiye’nin en popüler caddesi olma unvanını koruyan İstiklal Cadde, 1.4 km uzunluğunda olduğu bilinmektedir. Orta noktası Galatasaray Lisesi’nin yanından geçen Yeniçarşı Caddesi’nin caddeyi kestiği ve 50. Yıl Anıtı’nın bulunduğu yer kabul edilmektedir. Paralelinde uzanan Tarlabaşı Bulvarı ile beraber Beyoğlu ilçesinin önemli noktalarını oluşturur. Ortalama olarak 74 metre yükseklikte yer alan İstiklal Caddesi idari olarak 9 ayrı mahalleyi içinde barındırmaktadır.

İstiklal Caddesi Nerede

İstiklal Caddesi ve çevresi geçmişten kalma olumlu ve olumsuz özelliklerini bir arada sürdürmektedir. Türkiye’nin istisnasız en kozmopolit bölgesi olma özelliğini de taşır. İstanbul’a gelen yabancı ve yerli ziyaretçilerin olmazsa olmaz bir ziyaret mekânı olan İstiklal Caddesi sabaha karşı sayılabilecek saatler dışında hemen hemen günün her saatinde kalabalıktır. Dünyaca ünlü markalardan ucuz giysi satan pasajlara kadar alışveriş için çok büyük ölçüde bir giyim mağazaları kompleksi gibidir. Giysi, iç çamaşır, aksesuar, bijuteri, kundura-çanta dükkânları, cadde üzerindeki alışveriş yerlerinin hemen hemen yarısını oluşturmaktadır. Geri kalanları ise bankalar ile neredeyse her türlü damağa ve bütçeye hitap eden fast food büfeleri, küresel lokanta zincirleri, balık lokantaları, muhallebiciler, tatlıcılar ve börekçiler gibi geleneksel tatlara uzanan lokantalar yer almaktadır. Gece gezmeleri için ise meyhanelerden türkü evlerine, fasıl mekânlarından rock barlara kadar uzanan muazzam genişlikteki bir yelpazesi bulunmaktadır. Cadde ayrıca, tiyatro, sinema, kitabevleri ve sanat galerileri gibi birçok kültür merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

İstiklal Caddesi’nde oldukça ünlü tramvay da bulunmaktadır. Tramvay hizmeti 1869’dan 1966’ya kadar İstanbul’da önce atlı sonra da elektrikli olarak yapılmıştır. Tramvay 1990 yılı sonlarında motorlu araç trafiğine kapatılan Taksim – Tünel arasında Nostaljik Tramvay adıyla tekrar işletmeye başlanmıştır. 1,65 km uzunluğundaki bu güzergâh tek hatlı olup bir matris ve römorktan oluşan iki vagon bulunmaktadır. Günlük ortalama 2.500 yolcu kapasitesiyle ulaşımdan çok turistik amaçlı bir hizmettir. 1990’lı yıllarda tramvay raylarına paralel olarak dikilen ağaçlar 2005’te sökülmüştür.

İstiklal Caddesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Taksim, Beyoğlu konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden İstiklal Caddesi konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının İstiklal Caddesi – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 129T, 48T, 66, 72T, 93T, DT1, HVİST-14
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M2
  • Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-11, DOLMUŞ: D-61, TAKSIM – TOPKAPI – CEVIZLIBAĞ

Saklıgöl Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*