Türkiye’de Elverişli Konutlar Rekor Fiyatlara Ulaştı!

Türkiye’de Elverişli Konutlar Rekor Fiyatlara Ulaştı!. Türkiye genelinde konut fiyatlarında yaşanan yüksek artışların ardından ev sahibi olmak isteyenler için artık lüks haline geldi. En yüksek fiyat artışları ülkemizde, İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanmaktadır.

Türkiye'de Elverişli Konutlar Rekor Fiyatlara Ulaştı

 Türkiye genelinde konut fiyatları Nisan’da aylık bazda % 2.0, yıllık bazda % 32.4, yıllık reel % 13 yükseldi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek için hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE), Nisan ayında aylık bazda % 2.0 artarak 168.8 düzeyine ve metrekare bazında konut fiyatları ortalama 4,225.5 liraya yükseldi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne Göre Elverişli Konut Hakkı

İnsanların en temel haklarından elverişli konut hakkı aslında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesiyle (İHEB) 1948 yılında kabul edildi.  İHEB’de belirlenen hükümler temelinde, elverişli konut hakkı Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesi’yle 1966 yılında tescillenmiştir.

Sözleşmenin 11.1. maddesi şu şekildedir: “Bu Sözleşme’ye Taraf Devletler, herkesin, yeterli beslenme, giyim ve konut da dâhil olmak üzere, kendisi ve ailesi için yeterli bir yaşam düzeyine sahip olma ve yaşam koşullarını sürekli geliştirme hakkına sahip olduğunu kabul ederler.

Birleşmiş Milletler (BM) standartlarına göre elverişli ve yaşanabilir konut özellikleri şu şekilde sıralanmıştır: “Kullanım hakkının yasal güvenliği, hizmetlerin kullanılabilirliği, ödenebilirlik, erişilebilirlik, oturulabilirdik, konum ve kültürel elverişlilik.“

BM’nin kriterlerine göre sahibinden.com üzerinde yayımlanan ilanlar incelendiği zaman Türkiye’de elverişli yaşayabilecek bir konutta oturabilmek bölgelerine göre oldukça lüks kaçmaktadır. Özellikle ülkemizde İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler bu konuda ön sırada yer almaktadır.

Türkiye’de Elverişli Konutlar Rekor Fiyatlara Ulaştı!

Üniversite okumak için, çalışmak için yalnız yaşamak için İstanbul’da tercih edilebilecek 1+1 80 metrekareden başlayan evler Avrupa ve Anadolu yakasında BM kriterlerine göre incelendiğinde kira fiyatları minimum 2 bin 750 TL den başlamaktadır.

Bu konutların fiyatları İstanbul’un iç kesimlerine doğru ilerlediğiniz zaman kademe kademe yükselmektedir.

İzmir’de Uygun Konut Bulunamıyor

İzmir’de 1+1 en az 80 metrekare olan bir ev için BM kriterlerindeki ev fiyatı 2 bin 750 liradır. İzmir’de 2+1 ve 3+1 en az 120 metrekare olan bir ev için de BM kriterlerine uygun kiralık ilan sayısı ise 29 adet çıkmaktadır.

Ankara’da Konut Fiyatları Oldukça Yüksek

Ankara’daki 1+1 80 metrekare güvenlikli, sosyal kültürel alanlara yakında olan ulaşım açısından uygun olan bir konut ilanı bulunamıyor. 2+1 ya da 3+1 şekilde konut ilanları bulunmaktadır. Ancak bu ilanlarda da şehrin dışında yer alan konutların kiraları 1500 TL den başlar iken şehir merkezine doğru olan konut fiyatları ise 3 bin ile 6 bin arasında değişmektedir.

2022 Yılında 100 Metrekarelik Bir Evin Maliyeti Ne Kadar Olacak? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*