Mimar Maaşı 2020 Ne Kadar?

Mimar Maaşı 2020 Ne Kadar? Mimarın tanımını yapacak olursak, inşa edilen yapıların planlarını hazırlayan ve bu planlara hayat veren kişiler olarak adlandırılabilir. Bu meslekte görev yapan kişiler, aklınıza gelebilecek tüm binaların ne şekilde yapılacağını ve fiziki şartlarını tasarlayıp planlayan tasarımcılardır. Sadece inşaat anlamında değil mimarlar aynı zamanda yeniden düzenlenmesi gereken yapılarda ve restore edilecek binalarda da görevler alabilmektedir. Mimarlar devlette, özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerde ya da kendi ofislerini açıp bağımsız olarak ta projelerini hayata geçiren çalışanlardır. Mimar Maaşı 2020 Ne Kadar?

Mimar Maaşı 2020 Ne Kadar?

Kamuda Mimar Maaşı 2020

2020 yılı mimar maaşları, kamuda 8/1 derecesinde görevine yeni başlayan mimardan, mesleğinde 25 yıl deneyimli profesyonel mimarların aldığı aylıklara göre bazı farklılıklar bulunmaktadır. Buna göre mimar maaşları 2020 yılında;

  • Mesleğine yeni başlayan, 8/1 memurluk derecesine sahip mimarlarda 5 bin 700 TL,
  • Mesleğinde 5 yıl deneyimli, 6/3 memurluk derecesine sahip mimarlarda 5 bin 850 TL,
  • Mesleğinde 10 yıl deneyimli, 4/2 memurluk derecesine sahip mimarlarda 6 bin 100 TL,
  • Mesleğinde 15 yıl deneyimli, 2/1 memurluk derecesine sahip mimarlarda 6 bin 400 TL,
  • Mesleğinde 20 yıl deneyimli, 1/3 memurluk derecesine sahip mimarlarda 6 bin 550 TL,
  • Mesleğinde 25 yıl deneyimli, 1/4 memurluk derecesine sahip mimarlarda 6 bin 750 TL

civarında farklılık gösterir. Söz konusu maaşlara enflasyon farkı, asgari geçim indirimi (AGİ), aile yardımı, çocuk yardımı, görev, proje tazminatlarının yanı sıra yabancı dil bilgisi ve eğitim düzeyi nedeniyle verilen tazminatlar maaşlar arasında etki edebilir. Dolayısıyla bu tür eklemeler de yapıldığında kamuda görev yapan mimarların maaşlarında artış olduğunu söylemek gerekir.

Özel Sektörde Mimar Maaşları

İnşaat sektöründe kriz olmadan önce özel sektör maaşları yaklaşık olarak şu şekildeydi;


• 0-2 yıl tecrübe: 1.500-4.000 TL
• 2-5 yıl tecrübe: 2.500-6.000 TL
• 5-10 yıl tecrübe: 5.000-10.000TL
• 10 yıl ve üzeri 7.000-15.000TL


İnşaat sektöründe kriz olmadan önce yurt dışında özel sektör maaşları 2.000 $ – 8.000 $ aralığında seyretmekteydi.
Türkiye’deki kriz yurtdışında çalışmaya giden Türk mühendislerin maaşlarını da etkilediğini söyleyebiliriz. Yurt dışına gitmek isteyen mühendis sayısı artış göstermiştir. Firmalar daha düşük fiyata daha kaliteli mimar, mühendis bulabilmektedir.

Mimar Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

Mimarlar ister özel sektörde ister devlette çalışsın her türlü teknik ve teknolojik donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Personellerin kendilerine ait çalışma masası, sandalyesi, her türlü kağıt kalem ve alet, maket malzemelere ve bilgisayar gibi aletlere erişimine sahiptir. Personeller genellikle ofis-büro ortamında görev yapar. Çalışma ortamları modern, temiz, tiziz, sıcak, aydınlatılmış ve konforlu olması gerekmektedir. Ayakta ve oturarak çalışmaları mümkündür. Personeller etüt çalışması yaparken sahaya ve araziye ayak basar. Buradaki çalışma şartları ise oldukça zorludur. İnşaat sektörü içerisinde çalışan her personelle mimarlar temas halindedir. Çalışma saatleri ise devlette ve özel sektörde değişkenlik gösterebilir. Devlette çalışan mimarlar diğer tüm kamu personelleri gibi sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında çalışmaktadır. Devlette çalışan personeller öğle yemeği ve servis imkanı gibi olanaklardan da sahiptir. Özel sektörde şirketlerde çalışan personeller genel olarak sabah 09.00 ile akşam 18.00 arasında çalışır. Ancak fazla mesaiye sık sık kalırlar. Kendi ofislerini açan personeller ise iş yoğunluklarına bağlı olarak kendi çalışma saatlerini düzenleyebilir.

Metraj Nedir? Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*